Zamienniki makaronu i ziemniaków – włącz je do swojej diety

Dieta Polaków jeszcze kilkanaście lat temu była ciężkostrawna i niezbyt przyjazna dla wątroby. Do obiadu klasycznie wybieraliśmy ziemniaczki – najczęściej gotowane, zazwyczaj z okrasą w postaci podsmażonej cebulki czy po prostu oleju. Teraz coraz częściej sięgamy po ich alternatywy. Czy, aby jeść zdrowo, trzeba zrezygnować z ziemniaków? Co z makaronem – czy jego także powinniśmy unikać w naszej diecie? Jakie są alternatywy dla tego typu węglowodanów, które łatwo włączymy do codziennego jadłospisu? Podpowiadamy!

Czy węglowodany są złe?

Wiele osób całkowicie eliminuje węglowodany ze swojej diety, często wyrządzając sobie w ten sposób krzywdę. Dlaczego? Ponieważ węglowodany nie są złe. Należy pamiętać, że to właśnie z węglowodanów nasz organizm czerpie energię potrzebną do funkcjonowania. Węglowodany dzielimy na proste i złożone. Te pierwsze, czyli cukry proste (np. owoce, miód, soki owocowe), powodują szybki skok cukru w naszej krwi i jego równie szybki spadek. Dlatego dania, których głównym składnikiem są węglowodany proste, nie nasycą nas na długo, przez co będziemy szybciej głodni i wcześniej sięgniemy po kolejny posiłek czy przekąskę. Jednak i te cukry warto zachować w swojej diecie, ale sięgać po nie od czasu do czasu. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą węglowodany złożone, które nie powodują gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi, dzięki czemu dłużej będziemy czuć się najedzeni.

Różne oblicza ryżu

Ryż jest doskonałym dodatkiem do obiadu, ale świetnie sprawdzi się także jako element śniadania. Ryż paraboliczny ma uniwersalny smak, dzięki czemu możemy go wykorzystać zarówno w wersji na słodko, jak i na słono. Jest poddawany procesowi parbolizacji, dzięki czemu zawiera o wiele więcej witamin niż klasyczny ryż biały. Warto dołączyć do niego źródła białka oraz tłuszczu, a tak skomponowany posiłek nasyci nas na dłużej.

Świetnym wyborem będzie także ryż brązowy basmati, który jest naturalną formą ryżu basmati i idealnym przykładem węglowodanów złożonych. Należy pamiętać, że ryże brązowe są bardzo bogate w składniki mineralne i witaminy i to właśnie one powinny być stałym elementem naszej diety. Wszystkie rodzaje ryżu mają doskonały wpływ na trawienie i są lekkostrawne, dzięki czemu są bardzo łatwo przyswajane przez nasz organizm.

Pyszna i zdrowa komosa ryżowa

Komosa ryżowa pojawiła się na polskim rynku kilka lat temu i bardzo szybko zyskała popularność. I słusznie, bo ta roślina ma wiele właściwości, których nie znajdziemy w innych zbożach. Komosa ryżowa jest źródłem pełnowartościowego białka, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla wegetarian i wegan. Zawiera dużą ilość fosforu i magnezu natomiast nie znajdziemy w niej glutenu, przez co sprawdzi się u osób na diecie bezglutenowej. Najczęściej wybierana jest klasyczna komosa ryżowa biała, która ma neutralny smak i będzie doskonałym składnikiem zarówno słonych, jak i słodkich potrawach. Komosa czarna i czerwona dodadzą daniom lekko orzechowego posmaku, który będzie świetnym akcentem w wytrawnych potrawach.