Trzy składniki, którymi zastąpisz cukier biały

Cukier biały coraz częściej jest wykluczany z diety osób, które dbają o swoją sylwetkę oraz starają się zdrowo odżywiać. Uważany jest on za bardzo kaloryczny i szkodliwy dla zdrowia. Każdy jednak lubi od czasu do czasu zjeść coś słodkiego lub wypić słodką kawę. Czym więc można zastąpić klasyczny cukier?

Cukier z palmy kokosowej

Jednym z zamienników cukru białego jest cukier palmowy, zwany również kokosowym. Pozyskiwany jest z kwiatów palmy kokosowej. Posiada on większą niż cukier biały ilość składników mineralnych, takich jak potas, żelazo czy wapń. Ma lekko karmelowy smak, dlatego idealnie nadaje się do ciast, deserów oraz kawy. Polecany jest również do słodko-kwaśnych dań azjatyckich. Jego wartość kaloryczna jest prawie taka sama jak w przypadku białego cukru, jednak warto sięgnąć po niego, ze względu na mniejszą szkodliwość dla organizmu. Filipiny i Indonezja to kraje, w których najczęściej produkowany jest cukier kokosowy. Cena słodzika jest dość wysoka, jednak w sklepach ze zdrową żywnością można kupić go za około 20 zł za kilogram. Warto wypróbować go w swojej kuchni.

Cukier dla diabetyków i sportowców

Doskonałym zamiennikiem cukru białego jest ksylitol oryginalny. Jest on równie słodki, jednak wpływa pozytywnie na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Posiada bardzo małą ilość kalorii i niski indeks glikemiczny. Dzięki temu jest on powoli przyswajany i nie powoduje skoków poziomu cukru we krwi. Właśnie dlatego polecany jest osobom zmagającym się z cukrzycą oraz cierpiącym na hiperglikemię. Jedną z jego największych zalet jest zdolność zapobiegania rozwojowi próchnicy oraz niwelowania przykrego zapachu z ust. Większość gum do żucia ma w swoim składzie właśnie ksylitol. Dodatkowo utrudnia on rozwój grzybów i bakterii oraz pomaga w leczeniu wrzodów żołądka. Słodzik ten ma więc zbawienne działanie dla organizmu, dlatego powinien zagościć w każdym polskim domu.

Roślinny słodzik z Ameryki

Stewia, bo to o niej mowa, to słodzik, który powstaje z roślin astrowatych. Występują one w Ameryce Południowej oraz Środkowej. Produkowany z nich cukier występuje pod postacią tabletek lub proszku. Główną zaletą stewii jest zerowy indeks glikemiczny, dlatego tak samo jak ksylitol, polecana jest diabetykom. Dodatkowo zmniejsza ona łaknienie na słodycze i nie posiada ani jednej kalorii. Mogą spożywać ją więc sportowcy, osoby odchudzające się oraz dbające o swoje zdrowie. Nadaje się zarówno do ciast oraz deserów, jak i do kawy czy herbaty. Słodzik ten jest stosunkowo drogi, jednak zdecydowanie warto wprowadzić go do swojej diety.