Dlaczego warto inwestować w markowy sprzęt turystyczny?

Przed górską wyprawą czy wyjazdem połączonym z terenowymi wycieczkami zwykle odwiedzamy sklep turystyczny. Kraków, Wrocław, Bydgoszcz – wszędzie ludzie zadają sobie te same pytania: postawić na tańsze rozwiązanie czy droższy produkt uznanej marki? Obuwie z dyskontu czy buty górskie Salomon? Tego typu decyzje będą miały wpływ nie tylko na stan naszego portfela, ale także komfort i bezpieczeństwo całej wyprawy. Podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto zainwestować w markowy sprzęt turystyczny.

Markowy sprzęt turystyczny – dlaczego warto?

Markowe ubrania, czapki Salomon czy inne turystyczne akcesoria z reguły są wyraźnie droższe od propozycji, które znajdziemy na najniższych półkach marketów. To sprawia, że nad ich zakupem zwykle zastanawiamy się zdecydowanie dłużej. Wybór sprzętu znanych producentów niesie jednak ze sobą kilka zalet, które mogą równoważyć większe obciążenie dla budżetu.

Bezpieczeństwo i wygoda

Produkty sygnowane znakami renomowanych firm zazwyczaj wyróżniają się lepszą jakością i starannym wykonaniem. Dzięki temu zapewniają większe bezpieczeństwo niż tańsze odpowiedniki. To szczególnie ważne na przykład w turystyce górskiej, gdzie dobrze dobrany sprzęt lepiej chroni nasze ciało, może też pomóc w uniknięciu bolesnych i niebezpiecznych upadków. Duże marki przykładają do tego wielką wagę. Podobnie jest z zapewnieniem użytkownikom maksymalnej wygody, a to cecha, którą najszybciej odczujemy w czasie używania sprzętu turystycznego. Jeśli już po kilku minutach poczujemy, że buty nas uwierają, szybko pożałujemy, że nie wydaliśmy kilku złotych więcej na sprawdzony model.

Dobry wygląd i długie użytkowanie

Oszczędności związane z zakupem tańszego sprzętu mogą być zresztą pozorne. Niedrogie akcesoria są często wykonywane z gorszej jakości materiałów, przez co z reguły szybciej się niszczą. Szybko możemy być więc zmuszeni do kolejnego zakupu. Markowe akcesoria turystyczne powinny natomiast posłużyć nam przez kilka lat – niewykluczone, że w tym czasie wydalibyśmy więcej na kilka tańszych rozwiązań. A co, jeśli drogi sprzęt szybko się popsuje? Uznani producenci dbają o swoją renomę i klientów, nie powinno być więc problemu z reklamacją. Markowe produkty turystyczne mają jeszcze jedną zaletę – są tworzone z dbałością o szczegóły i ładnie się prezentują.

W co warto zainwestować?

Wybór markowych rzeczy może okazać się trafioną inwestycją zwłaszcza w kilku przypadkach. Sztandarowym przykładem są buty. Otarcia czy odciski zmienią w koszmar nawet najlepiej zaplanowaną wycieczkę. Obuwie przeznaczone do turystycznych wędrówek, zwłaszcza po górach, powinno być wyposażone w porządną podeszwę i stabilizującą stopę cholewkę. Gwarantują to między innymi buty górskie Salomon.

Planując inwestycje w sprzęt turystyczny, warto też zarezerwować w budżecie nieco więcej pieniędzy na markowy plecak. Tani może być niewygodny, szelki mogą łatwo się urwać, do tego nie zawsze ochroni nasz bagaż przed deszczem czy śniegiem. To również inwestycja, na którą decydujemy się z myślą o kilku najbliższych latach, tym bardziej więc powinno zależeć nam na sprawdzonym i trwałym rozwiązaniu. Podobnie jest w przypadku śpiwora – mało kto wymienia go co kilka miesięcy. Dlatego warto postawić na markowy produkt, w którym nocą nie zmarzniemy. Dzięki temu nie będzie trzeba upychać w plecaku dodatkowego koca.