Zima z adrenaliną – ekstremalne sporty na nartach

Słownik języka polskiego definiuje sporty ekstremalne jako “sporty uprawiane w trudnych warunkach”. To określenie dobrze oddaje charakterystykę niektórych zimowych aktywności na nartach, które wiążą się z opuszczeniem utartych tras i zmierzeniem się ze zjazdami w okolicznościach powodujących natychmiastowy zastrzyk adrenaliny. To propozycja dla tych, którym znudziła się jazda na idealnie przygotowanych stokach i podążanie po śniegu ubitym przez ratrak. Polacy coraz śmielej przypinają do nóg narty skitourowe i wybierają narciarstwo ekstremalne.

Najważniejsze ekstremalne sporty na nartach

Rozwój narciarstwa sprawia, że osoby spragnione wrażeń bez trudu znajdą coś dla siebie. Coraz więcej możliwości oferują bowiem przede wszystkim odmiany jazdy na nartach skupiające się na zjazdach poza wyznaczonymi trasami.

Freeride

Narty zostały stworzone do poruszania się po świeżym śniegu. Kilka tysięcy lat temu nikt nie myślał o tym, że kiedyś będą używane do zjazdów po wymuskanych, ubitych i twardych trasach. Freeride to powrót do jazdy po świeżym puchu, pozwalający na poruszanie się w dziewiczym terenie. Wiąże się to oczywiście z większym ryzykiem niż jazda na trasie, zwłaszcza wtedy, gdy zjazdy odbywają się w terenie zalesionym. Początkujący amatorzy freeride’u mogą jednak skorzystać z bezpieczniejszych, nieubitych stoków oferowanych przez niektóre stacje narciarskie.

Skituring

Poza trasami poruszają się również amatorzy skituringu. To kolejna odmiana nawiązująca do korzeni narciarstwa – łączy bowiem zjazdy z chodzeniem na nartach. Skituring można uznać za rodzaj górskiej turystyki. Jej istotą jest zdobywanie wzniesień z nartami przypiętymi do stóp. Na spodach “desek” znajdują się wówczas najczęściej tak zwane foki, czyli powłoki z materiału hamującego.

Do tego rodzaju aktywności potrzebne są specjalne narty skiturowe. Sklep z profesjonalnym sprzętem warto odwiedzić nie tylko dla nich, ale też dla zaopatrzenia się w odpowiednie obuwie, takie jak buty Atomic Backland. Przy wchodzeniu na zbocze ich pięta nie przylega sztywno do nart – jest do nich przypinana dopiero przed zjazdem. Wówczas narciarz musi oczywiście również pozbyć się fok. Najbardziej ekstremalną odmianą skituringu jest skialpinizm, który do podchodzenia na nartach i jazdy w dół dołącza jeszcze wspinaczkę na niedostępne szczyty. Zjazd wśród lodowców i skalnych szczelin to jedna z najbardziej niebezpiecznych narciarskich aktywności.

Snowbiking

To połączenie nart i roweru. Choć na pozór może wydawać się niedorzeczne, zyskuje sobie coraz większą popularność. Śnieżny rower zamiast kół posiada dwie płozy, z góry zjeżdża się, siedząc w siodełku. Profesjonalnie ten “pojazd” nazywa się skibobem. Jazda wydaje się prosta, ale potrzeba do niej wprawy, bo “śnieżni rowerzyści” osiągają zawrotne prędkości.

Freeskiing

Jedna z najbardziej widowiskowych narciarskich konkurencji. Nie zjazdy na nartach są tutaj priorytetem, a powietrzne ewolucje. Nie ma mowy o jeździe po nienaruszonym, świeżym śniegu – zawody odbywają się na różnego rodzaju garbach, przeszkodach czy rynnach. W zależności od odmiany narciarze wykonują skoki, obroty oraz salta, ślizgają się również po poręczach i innych przeszkodach.