Jakiego sprzętu używają największe gwiazdy biegów narciarskich?

Każdy, kto planuje rozpocząć przygodę z biegami narciarskimi, zastanawia się, jaki sprzęt powinien wybrać. W wyszukiwarce łatwo sprawdzić, co może się przydać, wystarczy wpisać takie hasło jak na przykład “escape buty biegowe” i zobaczymy wiele ofert. Jednak wiele osób chce się wzorować na sprzęcie, który jest użytkowany przez zawodowców. Jakie narty są używane przez gwiazdy tej dyscypliny sportu? Przedstawiamy krótki przegląd najpopularniejszych marek!

Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk była najwybitniejszą polską biegaczką narciarską, która ogłosiła zakończenie swojej sportowej kariery. Niestety następców mistrzyni nie widać nawet na bardzo dalekim horyzoncie. To pokazuje, że nowe narty, ładna kurtka do narciarstwa biegowego i oglądanie zawodów w telewizji, nie przekładają się na sukcesy. Konieczna jest ciężka i sukcesywna praca, pełna wyrzeczeń, na którą mało kto jest gotowy, zwłaszcza że niewielu sponsorów chce inwestować w biegi. Polska mistrzyni, dwukrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich, swoje największe sukcesy odnosiła biegając na nartach marki Fischer. 

Marit Bjoergen

Norweżka nie wzbudzała w Polakach wielkiej sympatii. To ona, wspomagana lekami na astmę, wielokrotnie rywalizowała z Justyną Kowalczyk. Norweska biegaczka aż osiem razy stawała na najwyższym stopniu olimpijskich imprez. I podobnie jak Polka – czterokrotnie wygrywała Kryształową Kulę w rywalizacji o Puchar Świata. Również jak Kowalczyk, biegała na nartach wyprodukowanych przez Fischera.

Johan Olsson

Dwukrotny mistrz olimpijski w sztafecie oraz dwukrotny indywidualny mistrz świata w biegach narciarskich Johan Olsson związany także był z marką Fisher. Szwed w swojej karierze w sumie zdobył sześć krążków olimpijskich i siedem w trakcie światowych czempionatów.

Petter Northug

Rywalem Olssona był między innymi Norweg Petter Northug, który w swojej olimpijskiej karierze dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Miał natomiast znacznie więcej złotych medali mistrzostw świata, bo aż trzynaście. To co ich łączyło, to marka nart. Norweg także biegał na Fischerach.

Ingvild Oestberg

Ingvild Oestberg była to najlepsza biegaczka w sezonie 2018/19, dzięki czemu wygrała swoją pierwszą Kryształową Kulę. Była ważną częścią norweskich sztafet na igrzyskach olimpijskich w Soczi i Pjongczangu, gdzie zdobyła dwa złote medale. Ona na trasę wybiega w nartach marki Madshus.

Jessica Diggins

Z kolei Jessica Diggins jest wielką nadzieją Amerykanów na bycie liderem w kolejnym ze sportów. Póki co Diggins zdobyła jedno olimpijskie złoto, a w Pucharze Świata raz była druga, ale to ona ma przejąć schedę po wielkiej Kikkan Randall. Amerykanka zakłada narty marki Salomon.

Gdzie zrobić zakupy dla narciarza biegowego?

Jeśli zamierzamy biegać tylko rekreacyjnie, w potrzebny sprzęt zaopatrzy nas solidny sklep turystyczny. Kraków, Warszawa i inne duże miasta mają ich na swoim terytorium całkiem sporo. Zakupów możemy dokonać także przez internet.