Jak wybrać maskę do biegania? Poznaj 3 podstawowe czynniki.

Decydując się na aktywność na zewnątrz warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w maskę. W zimie jest to bardzo ważna część ubioru, która nie tylko chroni naszą twarz przed zimnem, lecz w szczególności nasz układ oddechowy. W tym okresie poziom smogu często przekracza wyznaczone normy, dlatego maseczka na dłuższe treningi na zewnątrz jest zdecydowanie wskazana. 

Wybór maseczki nie jest tak prosty, jak w przypadku innych części garderoby. Tutaj nie wystarczy tylko ładny wygląd. Na dobór odpowiedniej ochrony składa się wiele czynników, które przedstawimy w tym artykule.

Komfort użytku, czyli jak dopasować maseczkę do twarzy

Decydując się na zakup maski antysmogowej do biegania przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na jej komfort użytkowania. Do biegania potrzebujesz zebrać wiele sił, a koncentrowanie się na niewygodnej maseczce zdecydowanie nie poprawi Twoich wyników. Dlatego przy wyborze zwróć uwagę na materiał oraz na jakość jej wykonania. Maska do biegania powinna dopasowywać się do twarzy i jej nie podrażniać. Najczęściej wybieranym przez producentów materiałem jest neopren, który dodatkowo nie podrażnia skóry alergicznej. Wykonane z niego maseczki są elastyczne i miłe w dotyku. Ważnym czynnikiem będzie tutaj sprawdzenie, jak maska dopasowuje się do twarzy. Robiąc zakupy przez internet dokładnie sprawdź wymiary podawane przez producenta. W sklepach stacjonarnych, często istnieje możliwość przymierzenia poszczególnych rozmiarów.

biegacz w masce

Dodatkowe technologie maseczki

Bardzo ciasna maska zwiększy ochronę, lecz niestety zmniejszy poziom oddychalności i ogólnego komfortu. W doborze trzeba zwrócić uwagę na to, by maska nas chroniła w jak największym stopniu, przy jednoczesnej możliwości poprawnego oddychania. W przypadku biegania jest to szczególnie ważne z uwagi na to, że podczas treningu oddech przyśpiesza. Zwróć uwagę na to, czy wybierana maseczka posiada otwory wydechowe. Odprowadzają one powstałą parę wodną i zapobiegają przed nadmierną wilgotnością. Dodatkowo zapewniają optymalny przepływ powietrza.

Producenci ciągle rozwijają technologie, które mają ułatwić stosowanie ich masek. Wiele z nich posiadają dodatkowe czynniki, które wspomagają przepływ powietrza, przy odpowiednim zabezpieczeniem przed czynnikami zewnętrznymi. Innymi używanymi funkcjami są:

 • wzmocnione szwy,
 • nosek z aluminium gwarantujący szczelność,
 • tworzywo odporne na zmiany temperatur,
 • antybakteryjny lub antyalergiczny materiał.

Dobór odpowiedniego filtra

Przed narażeniem na pyły zawieszone w powietrzu w maseczce chronią nas specjalne filtry. Ich dobór przekłada się na konkretną ochronę:

 • Filtr węglowy gwarantuje 99% ochronę przed pyłami,
 • Filtr HEPA wyłapuje cząsteczki w powietrzu większe niż 0,3 µm,
 • Filtr węglowy i HEPA łączy cechy obu,
 • BIO wyłapuje i neutralizuje cząsteczki.

Warto dodać, że filtr HEPA wyłapuje również wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniaki. Filtr z węglem aktywnym chroni nie tylko przed smogiem, lecz również toksynami, spalinami, kurzem oraz pyłkami roślin. Z tego względu będzie idealną ochroną dla alergików. Połączenie filtru węglowego z HEPA daje nam wzmocnioną ochronę. Przepuszcza on jednak najmniej powietrza, co sprawia, że oddycha się przez niego dużo trudniej. Należy pamiętać, że filtr należy regularnie wymieniać. Jego żywotność zależy od częstotliwości użytkowania. Zazwyczaj wymienia się je po kilku tygodniach.

smog

Należy zwrócić uwagę na to jakie certyfikaty posiada dany filtr. Poszczególne klasy filtrów zatrzymują lotne cząsteczki w:

 • min. 80% –  filtr P1
 • min. 94% – filtr P2
 • min. 99,95% – filtr P3

Obowiązujące w Unii Europejskiej filtry posiadają poniższe oznaczenia:

 • FFP1 – niski poziom ochrony ok. 80%
 • FFP2 – średni poziom ochrony ok. 94%
 • FFP3 – wysoki poziom ochrony ok. 99%

Dobór odpowiedniej maski do biegania nie jest prostym zadaniem. Musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów. Dokonując zakupu poświęć czas przede wszystkim na sprawdzenie zastosowanego materiału, technologii oraz filtru. Odpowiedni research pozwoli Ci dobrać komfortową maskę, która ochroni Cię przed smogiem.